Արդյո՞ք Հայաստանը նպաստավոր երկիր է ներդրումների համար
Հայաստանում առկա է ձեռներեցությամբ զբաղվելու բարենպաստ միջավայր, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանը կարող է ցանկալի ներդրումային հարթակ լինել օտարերկրացիների համար:
Ըստ տնտեսագիտական վերլուծությունների՝ 2023 թվականին Հայաստանը գրանցել է ՀՆԱ (համախառն ներքին արդյունքի) 8,3% աճ՝ դառնալով աշխարհում ամենաարագ զարգացող տնտեսություն ունեցող երկրներից մեկը: Կայուն զարգացման այդպիսի ցուցանիշներին նպաստել են այնպիսի գործոնները, ինչպիսիք են՝
Օտարերկրյա ներդրումների նկատմամբ բաց դռների քաղաքականությունը
Հարկային արտոնությունները և պետական աջակցության ծրագրերը
Այսօր Հայաստանում օտարերկրյա և տեղացի ներդրողների համար ստեղծված են բազմաթիվ հնարավորություններ՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, արտադրության և այլ ոլորտներում ներդրումներ կատարելու համար։
Հայաստանում ներդրումային առավել գրավիչ ուղղությունները
Անշարժ գույք: Հայաստանում անշարժ գույքի շուկան ակտիվորեն զարգանում է՝ կառուցվում են բազմաբնակարան շենքեր, բնակելի համալիրներ, հյուրանոցային ևառևտրային շինություններ: Միևնույն ժամանակ գործող օրենքի համաձայն օտարերկրացիները կարող են անշարժ գույք ձեռք բերել Հայաստանում առանց բարդությունների՝ հանդիսանալով անշարժ գույքի լիարժեք սեփականատեր: Այս հանգամանքը թույլ է տալիս օտարերկրյա ներդրողներին ձեռք բերել բնակելի կամ կոմերցիոն անշարժ գույք, գործող բիզնես առանց որևէ խոչընդոտի և ստանալ կայուն եկամուտ գույքը վարձակալությամբ հանձնելուց կամ վաճառքից:
Զբոսաշրջություն: Վերջին տասնամյակում Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը գրանցում է կայուն աճ: 2023թ․-ին Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների ներհոսքն աճել է 38%-ով: Հայաստանը զբոսաշրջիկներին  գրավում է ոչ միայն մշակութային և պատմական հարուստ ժառանգության շնորհիվ, այլև ոլորտի դինամիկ զարգացմամբ: Տարեցտարի Հայաստանում ավելանում են հանգստի ու ժամանցի տարատեսակ ու յուրահատուկ օբյեկտները, զբոսաշրջային ընկերությունների կողմից առաջարկվող ծառայությունների բազմազանությունը, բարելավվում է սպասարկման որակը: Ներդրումային տեսակետից  օտարերկրացիների համար կարող է գրավիչ լինել հյուրանոցային համալիրների կառուցումը կամ գնումն ու վարձակալությամբ տրամադրելը, զբոսաշրջային ատրակցիոնների, ժամանցի օբյեկտների ստեղծումը:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ: ՏՏ ոլորտը նույնպես կտրուկ զարգացում է ապրում Հայաստանում, շատ տեղական ստարտափներ ձեռք են բերում միջազգային ճանաչում, իսկ միջազգային ճանաչված ընկերություններից շատերը ստեղծում են ներկայացուցչություններ Հայաստանում: Վերջին տարիներին Հայաստանում հայտ են գալիս բազմաթիվ հաջողված տեխնոլոգիական ձեռնարկություններ, ինչին նպաստում է նաև Հայաստանի կառավարության կողմից ՏՏ ոլորտի զարգացմանը նպաստող աջակցության ծրագրերը։
Այլ ոլորտներ: Հայաստանի զարգացող տնտեսության պայմաններում շահավետ կարող է լինել ցանկացած ոլորտում ունեցած ներդրումը: Այս առումով ուշադրության են արժանի գյուղատնտեսությունը, սննդի արդյունաբերությունը, դեղագործությունը, կինոարտադրությունը:

Is Armenia a favorable country for investments?
Armenia offers a favorable environment for entrepreneurship, which means that it can be an attractive platform for foreign investors.
According to economic analysts, in 2023, Armenia's GDP grew by 8.3%, thus becoming one of the world's fastest growing economies. The contributing factors are:
Open-door policy for foreign investment, tax incentives and government assistance programs. Today, there are many opportunities for both foreign and local investors to invest in fields like information technology, tourism, agriculture, manufacturing, and other sectors.
The most attractive investment sectors in Armenia
Real Estate: Armenia’s real estate market is actively developing, with new apartment buildings, residential complexes, hotels, and commercial properties now being built. At the same time, current laws allow foreigners to acquire real estate in Armenia without any complications, which means that you can easily get full ownership of your own property. This allows foreign investors to purchase residential or commercial properties, operate businesses without any problems, and earn steady income from renting or selling the property.
Tourism: Over the last ten years, the number of tourists visiting Armenia has steadily increased, and by 38% in 2023 alone. The country attracts tourists not only for its rich cultural and historical heritage but also for its actively developing tourism. Each year, Armenia comes up with new recreational and entertainment variety, meanwhile also bettering the quality of services. From an investment perspective, it can be appealing for foreigners to build, or purchase and rent hotel complexes, create tourist attractions, and entertainment facilities.
Information Technology: Armenia's IT sector is also growing rapidly. Numerous local startups gain international recognition and many globally recognized companies set their offices up here. In recent years, there are many successful tech enterprises that are supported by government programs that wish to contribute to IT development.
Other Sectors: With Armenia’s rapidly growing economy, investments in any kind of section can still be very profitable. In this case, you can also pay thorough attention to such cases, that include agriculture, the food industry, pharmaceuticals, and film production, all of which present promising opportunities for investors.